نکات مهم در انتخاب فیلتر شنی

نکات مهم در انتخاب فیلترشنی اگر قرار باشد برای تهیه و خرید فیلتر شنی مورد نیاز مهمترین مسئله بعد از تعیین ظرفیت دستگاه قیمت آن باشد، در اینصورت نباید به موارد اشاره شده در زیر توجه کرد و خریدار نباید توقع داشته باشد که در فیلتر شنی خریداری شده نکات فنی زیر از نظر ساختار، جنس، محاسبه و اجرا کاملاً در نظر گرفته شده باشد ولی قیمت دستگاه با قیمت فیلترهای شنی که تولیدکنندگان متفرقه بدون رعایت موارد زیر تولید میکنند برابر باشد.

مهمترین نکات فنی در ساخت فیلترهای شنی را میتوان به شرح زیر عنوان کرد:
1- جنس و ضخامت ورق بدنه: جنس ورق فولادی بکار رفته در ساخت فیلترهای شنی مطابق با استاندارد DIN آلمان باید ورق آلیاژی 17MN4 و مطابق استاندارد ASME باید A516G/70 و مطابق با استاندارد BS باید BS1501 یعنی از جنس ورق فولاد آلیاژی مورد تائید و مخصوص ساخت مخازن تحت فشار باشد.
همچنین ضخامت ورق آلیاژی مورد استفاده نیز باید طبق ابعاد و ظرفیت فیلتر شنی، براساس ضخامت ورق برای مخازن تحت فشار محاسبه گردد و عدسی های بالا و پائین نیز باید بصورت لبه دار پرس شده بکار برده شود که البته در مورد طول لبه در نظر گرفته شده برای عدسی ها نیز مواردی قابل طرح است.
2-جوشکاری: به منظور جلوگیری از خوردگی (زنگ زدن) فیلترهای شنی از محل جوشکاریها، لازم است در جوشکاری آنها از روش جوش زیر پودری (اتوماتیک) استفاده شود. این امر باعث یکنواختی محل جوشکاری و جلوگیری از نفوذ آب و خوردگی در محل جوشکاریها در بدنه فیلتر شنی خواهد گردید.
3-پوشش بدنه: از آنجا که فیلترهای شنی به لحاظ نوع کاربری و محل نصب از آسیب پذیر ترین دستگاههای تاسیساتی در مقابل خوردگی هستند، باید ورق های بکار رفته در فیلتر شنی از داخل کاملاً سندبلاست و سپس با دولایه رنگ زینک اپوکسی پوشیده شود. همچنین بخش بیرونی و پایه های فیلتر شنی نیز با دولایه رنگ روغنی پوشش داده شود.
4-دریچه های دسترسی: بطور کلی دریچه های دسترسی مورد نیاز فیلترهای شنی شامل دریچه هندهول و دریچه منهول (دریچه ادم رو) میباشند، چرا که برای ریختن سیلیس به داخل مخزن فیلتر شنی به دریچه هندهول در بالا و برای رنگ اپوکسی در داخل به دریچه منهول نیاز می باشد. البته در فیلترهای شنی کوچک که عملاً امکان نصب دریچه منهول وجود ندارد، عملیات رنگ اپوکسی در داخل از طریق دریچه هندهول قابل انجام است
ضمناً دریچه منهول بصورت بیضی با قطر بزرگتر 16 اینچ و قطر کوچک 12 اینچ استاندارد بوده و آب بندی آن روی بدنه با دوپیچ و یک واشر قابل بهره برداری مناسب است.
5-نازل ها، استرینر و سیلیس: به جهت وزن زیاد سیلیسهای مورد استفاده در فیلترهای شنی لازم است تولیدکنندگان از نصب نازل در کف فیلتر شنی خودداری نمایند چراکه وزن زیاد سیلیس باعث کج شدن نازل خواهد گردید. استرینر بصورت سبدهای فشرده در کف فیلتر شنی قرار گرفته و به موضوع دانه بندی سیلیس و معدل قطر ذرات سیلیس مورد استفاده در فیلتر شنی نیز توجه نمائید.

بالا